Op zaterdag 1 juli werd in Deventer op vijf verschillende loaties Keti Koti gevierd. Dit werd gedaan met een gezamelijke maaltijd, optredens, verhalen en dialoog. Platform SamenVrij! Deventer, Etty Hillesum Centrum, Studio EM en dEVENTer sloegen de handen ineen en verzorgden deze prachtige dag. 

Free Heri Heri

Heri Heri is een Surinaams gerecht dat bestaat uit cassave, zoete aardappel, gezouten en gedroogde vis (bakkeljauw), bakbanaan, selderij, ui en ei. Dit gerecht is afgeleid van een gerecht dat veel werd gegeten in Suriname door tot slaaf gemaakten. Tegenwoodig is het een feestelijk gerecht dat met Keti Koti wordt gegeten om te herdenken. In Deventer waren er in totaal 250 maaltijden verzorgd op vijf verschillende locaties: Mimik, Cambio, de Ark, de Schelm en het Stadhuis. In het stadhuis is de maaltijd ingeleid met een Surinaams ritueel door Ronaldo Cadogan.

Een groep vrijwilligers was vanaf donderdag 29 juni elke dag druk om alle groenten te snijden en koken. Dit werd gedaan onder leiding van een professionele chef.

Optredens en dialoog

Op de verschillende locaties hebben Suehaylee Vergouwen en Tessa Gabriels een aangrijpend en persoonlijk spoken-word optreden gegeven geïnspireerd op deze speciale dag en de betekenis van Keti Koti, wat letterlijk het verbreken van de ketenen betekent. Ook hebben Dyon Brouwers en Romee Pama, leerlingen van het Corberic een verhaal gedeeld uit het project Koloniale sporen in mijn buurt. De verhalen zijn nog tot eind juli te zien in het Etty Hillesum Centrum.

Studenten van Saxion van de minor intercultureel werk hebben zich verdiept in de slavernij geschiedenis en dialoogvragen gemaakt voor aan tafel. Via een feestelijke placemats en kaartjes ging iedereen in gesprek met elkaar. Soms wat schuchter, maar vooral benieuwd en open naar de verhalen die we niet genoeg gehoord hebben.

© 2026 Etty Hillesum Centrum | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Privacy verklaring | KVKnr: 41245266 | NL 07 INGB 0006 6761 13 | Grafisch ontwerp VRMGVR | Technische realisatie Sieronline B.V.