De Joodse geschiedenis leert ons hoe een groep mensen die onderdeel was van de samenleving, vervolgd, gehaat en vermoord konden worden.
De Joodse geschiedenis van Deventer is een belangrijke inspiratiebron voor Etty Hillesum Centrum. Samen met de woorden en het gedachtegoed van Etty Hillesum. We willen de 400 namen van Joodse medeburgers die stierven in de Tweede wereldoorlog blijven noemen en hen levend houden door hun geschiedenis te onderzoeken en vertellen.
Etty Hillesum Centrum zit gevestigd op Roggestraat 3. Dit gebouw was van 1809 – 1892 als synagoge in gebruik geweest bij de Joodse gemeente van Deventer. Na de bouw van de grote sjoel in de Golstraat werd het een Joodse school totdat de nationaal-socialisten in de Tweede Wereldoorlog een einde maakten aan het Joodse leven in Deventer.
In het Deventer Dagblad 1996 zei Manja Pach:
‘Niet om uit te zijn op persoonsverheerlijking, maar het is belangrijk dat er iets van de geschiedenis van de Deventer Joden, waartoe Etty behoorde, bewaard blijft; niet alleen uit nostalgie, maar ook als waarschuwing voor wat er kan gebeuren als je niet waakzaam bent. En vooral als teken van hoop.”