Ook Overijssel was betrokken bij slavernij en daarvan zijn nog sporen zichtbaar.

Deze beelden zijn verwerkt in een wandkleed van 35×2,5 meter, ontworpen door kunstenaar Amber Hyacint. Dit wandkleed is samen gemaakt: Iedereen, van jong tot oud, van inwoner tot bezoeker van de provincie Overijssel, kon meewerken aan de voltooiing van het wandkleed. Op 14 september startte het project in Enschede. In februari en maart 2025 is er door bijna 100 mensen aan het wandkleed gewerkt in Bibliotheek Deventer in het centrum. Door middel van tuften, borduren, quilten en punchen brengen de makers een pijnlijk onderdeel van onze vaderlandse geschiedenis in beeld.

“Het samenwerken aan dit unieke en monumentale kunstwerk werkt sociaal verbindend en bevordert onderlinge gesprekken over het thema, waardoor ook de kennis over het Overijsselse koloniale verleden toe zal nemen. Kennis van dit verleden kan de start zijn voor een dialoog die tegenwicht biedt aan het nu zo verharde debat, dat zich kenmerkt door polarisatie en zwart-witdenken. Hoe beter we onze eigen banden met de koloniale gebieden kennen, hoe groter de kans op begrip tussen Nederlanders voor elkaars achtergrond en diversiteit.” Overijssel Academie

Voor meer info over het project zie ook overijsselacademie.nl en dvons.nl

Etty Hillesum Centrum heeft samen met Platform SamenVrij! Deventer de tentoonstellingen georganiseerd. Daarnaast is er een randprogramma opgezet om het dialoog en de kennisdeling verder te bevorderen.

Tentoonstelling

Randprogramma

Meer informatie »
Tentoonstelling - maandag 1 september

Kerk en slavernij

Naast het wandkleed is er in de Lebuinuskerk ook de tentoonstelling Kerk en Slavernij te zien. Hiervoor is de rol van verschillende kerken in het slavernijverleden onderzocht – waarbij met name Suriname centraal staat. Specifiek wordt ingegaan op de rol die de kerk speelde op de plantages en in het legitimeren van de slavernij. Ook is er aandacht voor religieuze abolitionisten, spirituele invloeden en de uiteenlopende ervaringen aangaande het geloof voor zwart en wit: structuren wiens erfenis in de vorm van misvattingen en onbegrip tot op de dag van vandaag in de geloofsgemeenschappen doorwerkt.

Meer informatie »
Lezing door Bianca Groen Gallant - donderdag 11 september

Kerken en Slavernij

Op 11 september is er binnen het randprogramma een lezing door Bianca Groen Gallant. Zij is mede-oprichter van ‘Stichting Heilzame Verwerking van het slavernijverleden voor wit en zwart’. Zij stelt: Kerken moeten hun historische rol in de slavenhandel erkennen. Door het gesprek daarover te starten, kunnen ze een plek van heling worden. Ook op deze avond is er alle ruimte voor gesprek.

© 2025 Etty Hillesum Centrum | Algemene voorwaarden | Disclaimer | Privacy verklaring | KVKnr: 41245266 | NL 07 INGB 0006 6761 13 | Grafisch ontwerp VRMGVR | Technische realisatie Sieronline B.V.